مقالات فنی نگار تامین

پتوهای سرامیکی | المنتهای حرارتی | رکوردرهای بدون کاغذ

مشعلهای صنعتی, ترانسمیتر دما, کابلهای جبران ساز ترموکوپل

ترموستات دما
انواع ترموکوپل ها کنترلرهای دما المنت های حرارتی ترانسمیتر دما نمایندگیمشعلهای صنعتی

  

گروه مهندسی نگار تامین » مقالات فنی

 

ترموکوپل نوع S

 

ترموکوپل نوع S

ترموکوپل نوع S 

ترموکوپل نوع S یکی از پرفروش ترین ترموکوپل های تولید شده با مارک تجاری نگار تامین(NT) می باشد که دارای رنج وسیع و گسترده ای در کوره های دما بالا می باشد. این ترموکوپل که حاوی سیم مغزی از جنس پلاتین رودیوم 10 درصد (Pt-Pt10%Rh) می باشد تا حداکثر دمای 1500 درجه سانتی گراد قابلیت کاربرد دارد. غلاف سرامیکی محافظ استفاده شده در این نوع از ترموکوپل عمدتا از غلاف های سرامیکی با خلوص 60% آلومینا (Al2O3) معروف به پیتوگراس (یا C610) و یا 99.7% آلومینا معروف به آلسنیت(یا C799) می باشند. این اسامی صرفا نام تجاری شرکت های تولید کننده غلاف از جمله شرکت های SCHUNK آلمان و HALDENWANGER اتریش می باشند.

 

   

اطلاعات بیشتر

     

 

نمونه بردار مذاب

 

نمونه بردار مذاب

نمونه بردارهای یکبار مصرف مذاب دارای رنج وسیعی از کاربرد می باشند.

 

نمونه بردارها برای آنالیز فوری کربن ، منگنز ، سولفور ، فسفر و سایر عناصر شیمیایی مناسب می باشند.

 

این نمونه بردارها هنگامی که در داخل مذاب و تحت فشار استاتیک غوطه ور می گردند ، امکان دسترسی به مذاب داخل کوره و یا پاتیل را برای اپراتور کوره فراهم می نمایند.

از نکات مهم در استفاده از این نمونه بردارها می توان به غوطه وری نمونه بردار به میزان حدودی 20 الی 25 سانتیمتر و زمان ماندگاری 3 الی 5 ثانیه در داخل مذاب اشاره نمود ، همچنین پس از خروج نمونه بردار از داخل مذاب ، کمی صبر نموده تا نمونه منجمد شده ، آماده انجام فرآیند آنالیز عنصری گردد.

 

 

 

   

اطلاعات بیشتر

     

 

پراب اندازه گیری دمای مذاب فلزات آهنی

 

پراب اندازه گیری دمای مذاب فلزات آهنی

پراب های اندازه گیری دمای مذاب فلزات ( ترموکوپل )

 

یکی از روش های اندازه گیری دمای مذاب فلزات آهنی نظیر فولاد و چدن ، استفاده از ترموکوپل های یکبار مصرف می باشد.

از متداول ترین نوع این ترموکوپل ها ، غلاف های نوع R  می باشد که از نوع پلاتین رودیوم 13 درصد  می باشد و حداکثر تا دمای 1760 درجه سانتیگراد قابل استفاده خواهد بود.

عمده ترین مصرف کنندگان این غلاف ها صنایع فولاد و ریخته گری می باشند.

 

   

اطلاعات بیشتر

     

 

 

آجرهای عایق سبک

آجرهای عایق سبک 

 

آجرهای عایق سبک آلومینایی یکی از عایق های پرمصرف در ساخت کوره های پخت سرامیک ها و عملیات حرارتی فلزات می باشند. ویژگی های مهم آجرهای عایق سبک عبارتند از : نسوزندگی بالا ، دانسیته کم ، قیمت ارزان که بسیار ویژگی مهمی در مقایسه با سایر مواد عایق می باشد. در ساخت آجرهای عایق از دو شیوه تولید استفاده می گردد. یا در داخل مواد اولیه از فوم های سبک استفاده می گردد و یا از مواد قابل سوختن نظیر خاک اره یا شلتوک برنج استفاده می گردد.

 

اصولاً آجرهای عایق سبک دارای تخلخل واقعی بیش از 45 درصد و دمای کاربردی بیش از 800 درجه سانتی گراد می باشند. بر اساس استانداردهای ASTM C 155-70 و یا DIN EN 1094 ، دمایی که در آن انقباض ماده پس از 24 ساعت از 2% بیشتر نباشد را بعنوان دمای کاربرد آجر معرفی می نمایند.

از لحاظ ساختار شیمیایی می توان آجرهای عایق سبک را به چهار گروه اصلی طبقه بندی نمود که عبارتند از :

1- آجرهای سبک سیلیکاتی

2- آجرهای سبک آلومینوسیلیکاتی

3- آجرهای سبک زیرکونیایی

4- آجرهای سبک کوراندومی

 

شایان ذکر است که گروه آجرهای آلومینو سیلیکاتی که شامل آجرهای شاموتی و مولایتی می باشند ، متداولترین گروه از آجرهای عایق سبک را تشکیل می دهند.

برای تولید آجرهای عایق سبک از مواد اولیه حاوی اکسید آلومینیوم ( Al2O3 ) و اکسید سیلیس ( SiO2 ) استفاده می گردد. اصلی ترین عناصر تامین کننده اکسید آلومینیوم عبارت است از : خاک رس ، کائولن ، شاموت ، سیلیمانیت ، آندالوزیت ، کیانیت ، مولایت ، آلومینا می باشند.

از مهمترین ویژگی های فنی یک آجر عایق سبک مطلوب می توان به مقاومت به شوک حرارتی ( Thermal Shock Resistance ) ، هدایت کم حرارتی ( Thermal Conductivity ) ، استحکام فشاری سرد ( Cold Crushing Strength ) ، میزان انقباض ابعادی ( Shrinkage ) نام برد. البته ویژگی های دیگری نظیر یکنواختی رنگ در تمام سطوح ، دقت ابعادی آجر ، گونیا بودن برش سطوح آجر ، دانسیته آجر نیز در انتخاب یک آجر عایق سبک مؤثر و تعیین کننده می باشند.

بستگی به نوع کاربرد آجر در یک کوره ، عوامل مؤثر در انتخاب متغییر می باشند. بعنوان مثال چنانچه لایه اول عایق یک کوره عملیات حرارتی با قابلیت کوئنچ از آجر عایق سبک استفاده گردد ، میزان مقاومت به شوک حرارتی بسیار مهم بوده و در صورت عدم تحمل شوک های حرارتی ناشی از باز شدن درب کوره در دماهای بالا ، آجر ترک خورده و به مرور تخریب می گردد. اما این ویژگی برای آجر عایق که در پشت لایه آجر نسوز یا الیاف سرامیکی استفاده می گردد خیلی مهم و مؤثر نمی باشد.

در آجرهای عایق هر چه دانسیته آجر کمتر باشد به همان میزان استحکام آجر کمتر و هدایت حرارتی مطلوب تری خواهند داشت. بطور مثال در کف واگن کوره ها از آجرهای با دانسیته بیشتر و استحکام فشاری بالاتر استفاده می گردد.

از دیگر نکات مهم در انتخاب آجر عایق ، کلاس دمایی آجر می باشد. اصولاً می باشیت دمای پخت اولیه آجر حداقل 100 الی 150 درجه سانتی گراد بالاتر از دمای کارکرد آجر باشد تا شاهد کمترین میزان انقباض ابعادی در حین مصرف آجر باشیم.

 

با توجه به روش های متفاوت تولید آجر عایق ، خواص مکانیکی آجرها متفاوت می باشند. روش های تولید آجرهای عایق عبارتند از :

1- روش تولید با پرس

2- روش تولید دوغابی

3- روش اکسترودری

 

بهترین کیفیت آجر عایق متعلق به روش تولید دوغابی می باشد. در این روش میزان دانسیته آجر بسیار کم بوده و به همان نسبت کیفیت عایقی آجر ( هدایت حرارتی ) مطلوب می باشد ولی استحکام آجر نیز پایین می باشد. روش دوم اکسترودری می باشد که مواد اولیه داخل اکسترودر ریخته و از انتهای اکسترودر بیرون آمده و پس از خشک شدن بر اساس ابعاد مورد نیاز برش خورده و سپس پخت انجام می گردد.

ابعاد آجرهای عایق دارای چندین استاندارد می باشد که معروفترین آنها ابعاد 64×114×230 میلیمتر معروف به NF1 و 76×124×250 معروف به NF2 می باشند. البته استاندارد NF1 را در ابعاد 76×114×230 نیز تولید می نمایند. لازم به توضیح است که استانداردهای دیگری برای ابعاد آجرها موجود می باشد.

رنج دمایی آجرهای عایق را به کلاسه های دمایی مختلفی تقسیم بندی نموده اند که عبارتند از :

 

گرید دمایی 1260 درجه سانتی گراد یا GM23  یا NB2

گرید دمایی 1350 درجه سانتی گراد یا GM25 یا NB3

گرید دمایی 1430 درجه سانتی گراد یا GM26  یا NB4

گرید دمایی 1540 درجه سانتی گراد یا GM28 یا NB5

گرید دمایی 1650 درجه سانتی گراد یا GM30

گرید دمایی 1760 درجه سانتی گراد یا GM32

اخیرا گرید GM34 نیز به استانداردهای دمایی آجر عایق افزوده شده است.

 

 

آخرین موضوع قابل ذکر درخصوص آجرهای عایق میزان عناصر تشکیل دهنده آنها می باشد که مربوط به میزان اکسید آلومینیوم ( Al2O3 ) و اکسید سیلیس ( SiO2 ) می باشد.

هر چه رنج دمایی آجر عایق بالاتر باشد به همان میزان رنج اکسید آلومینیوم در آجر بیشتر می باشد و به همان نسبت دانسیته آجر افزایش خواهد یافت.

در زیر جدولی از میزان تقریبی این عناصر بر اساس گریدهای دمایی آجر نشان داده شده است.

میزان اکسید آلومینا در آجرهای گرید دمایی 1260 درجه سانتی گراد حدود 30 تا 35 درصد ، در آجرهای 1350 درجه سانتی گراد حدود 38 تا 40 درصد ، در آجرهای 1430 درجه سانتی گراد حدود 52 تا 55 درصد و در آجرهای 1540 درجه سانتی گراد حدود 65 الی 68 درصد می باشد که البته متناسب با شرکت تولید کننده آجر این میزان متفاوت و متغییر می باشد.

 

 

از دیگر نکات مورد توجه در انتخاب یک آجر عایق ، میزان اکسید آهن موجود می باشد که برای یک آجر خوب می بایست زیر نیم درصد باشد و گاهاً تا سقف یک درصد قابل اغماض و چشم پوشی می باشد.

آخرین نکته در انتخاب یک آجر عایق ، میزان تحمل شوک پذیری آجر می باشد. استاندارد DIN 51068-1 نحوه تست شوک پذیری آجر عایق را معرفی نموده است.

البته این آزمایش بسیار دشوار و زمان بر می باشد. ساده ترین روش تست شوک پذیری یک آجر عایق خوب این است که بتواند حداقل 20 بار در دمای 950 درجه سانتی گراد قرار گیرد و در همان دما آجر بیرون آورده شود و دوباره پس از 15 دقیقه داخل دمای 950 درجه سانتی گراد قرار گیرد. چنانچه یک آجر بتواند حداقل 20 بار این آزمایش را بدون ترک و شکستن پشت سر بگذارد به یقین از لحاظ مقاومت به شوک حرارتی یک آجر مطلوب می باشد.

 

 کالای مهندسی نگار تامین، آمادگی دارد تا آجر عایق سبک با کیفیت ممتاز را با برند تجاری Negar Brick تقدیم عزیزان مصرف کننده نماید. آجرهای ارائه شده توسط جمع زیادی از شرکت های سازنده کوره مورد استقبال قرار گرفته است. لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر با واحد فروش ما تماس حاصل فرمایید. 

آجرهای عایق سبک


 

   

اطلاعات بیشتر

     

 

 

غلاف های ترموکوپل از جنس سیالون

معرفی غلاف های ترموکوپل از جنس سیالون


غلاف های سیالون از جنس سیلیکون نایتراید می باشند. عمده ترین کاربرد این غلاف ها در مذاب های غیر فلزی به ویژه آلومینیوم برای اندازه گیری دمای داخل مذاب می باشد.

غلاف های از جنس سیالون دارای مقاومت بسیار خوبی در مقابل شوک حرارتی و خوردگی در داخل مذاب          می باشند. از دیگر ویژگی خوب این غلاف می توان به تر نشوندگی آنها در داخل مذاب اشاره نمود.

از معایب این غلاف ها می توان به شکنندگی آنها در مقابل ضربات مکانیکی و نیز قیمت بسیار گران آنها اشاره نمود.

کاربرد این غلاف برای گرید 101 زیر دمای 1200 درجه سانتیگراد ، برای گرید 050 زیر دمای 1400 و گرید 110 زیر دمای 1600 توصیه شده است.

بعنوان آخرین نکته درباره این غلاف می توان به لزوم پیش گرم نمودن این غلاف قبل از ورود به داخل مذاب اشاره نمود.

 

   

اطلاعات بیشتر

     

 

 

مقایسه بین نحوه عملکرد کوره خلاء و اتمسفری

در اغلب پروسه هاي عمليات حرارتي وقتي مواد گرم مي شوند ، با گازهاي اتمسفر كه به طور عمومي شامل 21%02 و 77%N2 و 1% H 2 0 به صورت بخار و 1% ساير گازها مي باشد واكنش مي دهند . اگر اين واكنشها غير مفيد باشند قطعه كار بايد در محيطي بدون حضور گازهاي مضر و يا با حضور مخلوطي از هوا و يك گاز ديگر حرارت داده شود . نحوه تغيير گاز و يا ايجاد تركيب جديد بايد به‌گونه‌اي باشد كه واكنشها ي مطلوب در سطح ماده صورت گيرد و يا هيچ واكنشي انجام نگيرد.

 

   

اطلاعات بیشتر

     

 

 

اندازه گیری میزان خلاء در کوره ها

اندازه گيري میزان فشار خلاء در داخل کوره ها

يك خلاء ايده آل و يا تئوري شامل يك قضاي خالي بدون هيچ بخار ، ذره ، گاز و يا مواد ديگر مي باشد و ليكن چون اين شرايط قابل دسترسي نيست نمي توان يك خلاء ايده آل بدست آورد و به كار بردن خلاء يعني ايجاد فشاري كمتر از فشار اتمسفر.

 

   

اطلاعات بیشتر

     

 

 

عملیات حرارتی تحت اتمسفر خلاء

 

عملیات حرارتی تحت اتمسفر خلاء

 

عمليات حرارتي خلاء شامل حرارت دادن فلز در يك محيط بسته تخليه شده تا فشار جزئي معين بـا توجه بـه نوع فلز مي باشد . خلا ء جايگزين مناسبي براي بيشتر گازهاي محافظ به كار رفته در انواع مختلف عمليات حرارتي مي باشد.

 

   

اطلاعات بیشتر

     

 

کابل های جبران ساز ترموکوپل

 

کابل های جبران ساز ترموکوپل

کابل های جبران ساز جهت انتقال ولتاژ دو سر ترموکوپل به سیستم های کنترل دما استفاده می گردند.

 

   

اطلاعات بیشتر

     

 

ترانسمیتر دما

 

ترانسمیتر دما

ترانسمیترهای دما ابزاری جهت تبدیل ولتاژ دو سر ترموکوپل به جریان 4-20 میلی آمپر می باشد.در پروژه های اتوماسیون صنعتی که نیاز به انتقال ولتاژ دو سر ترموکوپل به نمایشگر یا کنترلر دما در فاصله بسیار دور می باشد از ترانسمیترهای دما استفاده می گردد.

ترانسمیترهای دما در دو نوع کلاهکی ( معمولی یا ضد انفحجار) و ریلی موجود می باشند. ترانسمیتر کلاهکی در داخل کلاهک ترموکوپل نصب می گردد. ترانسمیتر ریلی در داخل تابلو برق نصب می گردد.

 

   

اطلاعات بیشتر

     

 

 

فیسبوکفیسبوکفیسبوکفیسبوکفیسبوک

 

انواع ترموکوپل ها

المنت حرارتی

مشعل صنعتی

کنترل دما

آخرین مطالب محصولات

مقالات فنی

دانلودها و کاتالوگ ها

آخرین اخبار

       

سخن مدیرعامل

تگ ها

لینک های مرتبط

تماس با ما

گروه مهندسی نگار تامین، تامین کننده تخصصی قطعات کوره های صنعتی با بیش از بیست و پنج سال سابقه حرفه ای در امر طراحی و ساخت کوره های صنعتی می باشد.

RTD, آجر آلومینایی, آجر ایزوله, آجر عایق, احتراق, المنت حرارتی, المنت های حرارتی, المنت کنتال, الیاف سرامیکی, انواع ترموکوپل ها, بلنکت, ترمومتر لیزری, ترموکوپل, تریستور, خلاء, دمپر موتور, سرامیک فایبر, سروموتور, سنسور دما, شمش سیلیکون کارباید, صفحه نسوز, عملیات حرارتی در خلاء, غلاف ترموکوپل, لوله سرامیکی, مشعل صنعتی, مشعل های صنعتی, مشعل کوره, نگار تامین, نگهدارنده سرامیکی, پتو نسوز, پتوهای سرامیکی, پتوی سرامیکی, پشم سرامیک, کابل های جبران ساز ترموکوپل, کنترلر دما, کوره خلاء, کوره های خلاء, کوره های صنعتی, کوره های عملیات حرارتی, کوره های پخت سرامیک

نمایش تمامی تگ ها

 • طراحی وب سایت
 • مشاوره تغذیه و رژیم درمانی
 • پله گرد
 • چراغ پارکی، چمنی و باغی پارس پارک
 • فروشگاه اینترنتی منطقه آزاد اروند
 • چراغ حیاطی
 • تهران خیابان فاطمی غربی نرسیده به تقاطع کارگر شمالی ساختمان ۱۹۴ طبقه ۵ واحد ۱۱

   

  المنت حرارتی

  66566558-66566557 

   

  المنت حرارتی

   66428762

  info@negartamin.irالمنت حرارتی

   
       

  All Right Reserved 2015, Negar Tamin Co, Design by www.adco.ir

  Require Resolution 1024×768 or Higher

  www.NegarTamin.ir