پتوهای سرامیکی | المنتهای حرارتی | رکوردرهای بدون کاغذ

مشعلهای صنعتی, ترانسمیتر دما, کابلهای جبران ساز ترموکوپل

 

گروه مهندسی نگار تامین » مقالات فنی » جرم های ریختنی نسوز آلومینایی                

جرم های ریختنی نسوز آلومینایی

 

 
     

جرم های ریختنی نسوز آلومینایی

 

 

جرم ریختنی نسوز آلومینایی

 

جرم های ریختنی   ( Castable Refractories ) که به بتن نسوز معروف می باشند ، از دیرگدازهای   بی شکل و پر مصرف در صنعت کوره و ذوب به ویژه در صنایع فولاد میباشند . عناصر اصلی تشکیل دهنده جرم های ریختنی عبارت از شاموت ، بوکسیت ، آلومینای تبولار و سیمان نسوز  میباشد . البته بسته به مشخصات فنی هر جرم ریختنی از عناصر فوق با ترکیب های درصدی مختلف استفاده میگردد. شایان ذکر است که همواره از همه این اقلام در تولید جرم های ریختنی استفاده نخواهد شد .  بطور مثال در جرم های ریختنی دما پایین عمدتا از شاموت و سیمان نسوز ارزان قیمت استفاده میگردد و بالعکس در جرم های دما بالاتر از بوکسیت و آلومینای تبولار استفاده خواهد شد . متناسب با میزان مصرف اجزای استفاده شده در یک جرم ریختنی ، خواص حرارتی و مکانیکی آن متفاوت خواهد بود .

جرم های ریختنی نسوز آلومینایی


در یک جمع بندی ، میتوان اعلام نمود که یک جرم ریختنی نسوز از چهار بخش سنگ دانه نسوز ، پودرهای نسوز ، سیمان نسوز سایر مواد افزودنی تشکیل میگردد . سنگ دانه های نسوز استفاده شده بر اساس نسوزندگی و درصد اکسید آلومینا مورد نیاز برای کاربرد مشخص تعیین و انتخاب میگردند . از نکات مهم در انتخاب سنگ دانه ها میتوان به سایز دانه بندی ( مش ) اشاره نمود . از دیگر نکات قابل توجه در تولید یک جرم ریختنی می بایست به مش پودر نسوز استفاده شده در ترکیب اشاره نمود .

از سیمان های نسوز که معمولا ترکیبی از اکسید کلسیم و اکسید آلومینیوم می باشند ، بعنوان یک بایندر جهت ایجاد باندهای هیدرولیکی استفاده میگردد .   سیمان ها پس از ترکیب با آب ، یک واکنش شیمیایی گرمازا  ایجاد نموده و ضمن تشکیل باندهای هیدرولیک ، باعث استحکام مناسب و شکل پذیری خواهد شد .

جرم های ریختنی از نظر مقدار سیمان مصرفی به پنج گروه بتن معمولی ( RC ) ، کم سیمان ( LCC ) ، سیمان متوسط ( MCC ) ، فوق کم سیمان ( ULCC ) و بدون سیمان ( NCC ) تقسیم بندی میگردند که اصلی ترین فاکتور در این تقسیم بندی میزان CaO  موجود در محصول می باشد .

جهت آشنایی بیشتر با جرم های ریختنی ارائه شده توسط کالای مهندسی نگارتامین با نام تجاری  NEGAR CAST  ، پیشنهاد میگردد تا در بخش محصولات در قسمت انواع عایق و نسوز ، قسمت جرم ریختنی مطالعه گردد .

جرم های ریختنی چون دارای باند هیدرولیکی میباشند ، پس از مخلوط شدن با آب به دلیل تشکیل کلسیم آلومینات هیدراته محکم و سخت میگردد .

 

نحوه آماده سازی جرم های ریختنی   


برای آماده سازی جرم های ریختنی میبایست طبق دستورالعمل فروشنده و بر اساس نسبت وزنی به پودر داخل پاکت آب اضافه  نمود و شروع  به مخلوط کردن آب و پودر نمود . افزودن آب می بایست تدریجی و به آرامی صورت پذیرد تا باعث خرابی جرم ریختنی نگردد . چنانچه نسبت وزنی آب به پودر رعایت نگردد ، محصول مناسبی برای استفاده نخواهیم داشت . اگر میزان آب مخلوط شده کمتر از حد مجاز باشد ، هنوز مخلوط بصورت یکپارچه نشده و اجزای آن بصورت پودر جدا میگردد و چنانچه بیش از حد مجاز باشد ، مخلوط بسیار شل شده و دیگر قابلیت مصرف ندارد . لذا ضروری است با افزودن تدریجی آب و آزمایش لحظه به لحظه آن از صحت کار اطمینان حاصل نماییم . بهترین حالت اطمینان از اینکه جرم با ترکیب مناسبی ساخته شده ، این است که یک گلوله از آن درست کرده و تا ارتفاع 30 سانتی متری پرتاب نماییم . در موقع  برگشت گلوله در دست ما ، نه آنقدر آبدار  باشد که از لای انگشتان بریزد و نه آنقدر کم آب باشد که در دست بشکند و خرد گردد . بهترین حالت آن است که بصورت خمیری یکنواخت و فرم پذیر در آمده باشد .

برای رسیدن به یک کیفیت بهتر توصیه  میگردد تا برای مخلوط نمودن از دستگاه میکسر بتون استفاده گردد . زمان ساخت و بهم زدن جرم حدود 5 تا 10 دقیقه مناسب بوده و میبایست در کمتر از 30 دقیقه جرم آماده شده به داخل قالب ریخته شود . توصیه میگردد تا از آب آشامیدنی استفاده گردد و از آب با سختی بالا استفاده نگردد . دمای مطلوب آب بین 25-15 درجه سانتی گراد و با ضریب PH بین 6 تا 8 میباشد . پس از آماده شدن جرم ریختنی ، اقدام به ریختن آن در قالب مناسب که قبلا سطوح داخلی آن با اسپری سیلیکون روان کاری شده است می نماییم . در طراحی و ساخت قالب باید به زوایای تیز دقت گردد تا موجب ایجاد ترک یا تخریب در هنگام تخلیه قطعه ریخته شده نگردد .

پس از ریختن جرم به داخل قالب میبایست آن را ویبره نماییم تا حباب های هوا خارج گردند . سپس بر روی آن یک نایلون کشیده شود تا جرم به آرامی فرآیند خشک شدن را طی نماید و از دست دادن سریع رطوبت قطعه که موجب ایجاد ترک میگردد ممانعت نمود .

پیشنهاد میگردد تا حداقل 24 یا 48 ساعت قطعه داخل قالب بماند و سپس از قالب و با احتیاط خارج گردد. چنانچه قطعه سالم و بدون ترک خارج گردد میبایست حداقل 24 ساعت در دمای محیط باقی بماند و سپس باید برای عملیات خشک نمودن و پخت به داخل یک کوره با قابلیت کنترل منحنی دمایی منتقل گردد .

عملیات پخت قطعه ریخته شده یکی از مراحل بسیار مهم در این فرآیند تولید قطعه میباشد . منحنی پخت جرم های ریختنی شرکت های مختلف متفاوت میباشد و ضروری است تا در هنگام خرید جرم ریختنی ، منحنی پخت از شرکت فروشنده دریافت گردد .

پیشنهاد میگردد تا در مرحله اول که مرحله خشک نمودن قطعه در داخل کوره میباشد ، طی مدت 8 ساعت و به آرامی و تدریجی دمای قطعه از دمای محیط تا دمای 110 درجه سانتی گراد افزایش یابد تا به آرامی آب موجود در قطعه تبخیر گردد و موجب ایجاد ترک نگردد .

پس از رسیدن به دمای 110درجه برای مدت 2 ساعت قطعه را در دمای 110 درجه سانتی گراد نگه میداریم و سپس با نرخ رشد دمایی 25 درجه سانتی گراد بر ساعت تا دمای 450 درجه سانتی گراد بالا میبریم و در این مرحله حدود دو ساعت دما را نگه میداریم . در مرحله بعدی با نرخ 50 درجه سانتی گراد بر ساعت از دمای 450 درجه سانتی گراد تا دمای 600 درجه دما را بالا میبریم . پس از نگهداری قطعه در دمای 600 درجه سانتی گراد ، کوره را خاموش نموده و اجازه میدهیم تا قطعه با روند طبیعی و تدریجی کوره خنک گردد .

شایان ذکر است که یک جرم ریختنی در محل نصب نهایی قطعه میبایست تا 1200 درجه سانتی گراد پخت گردد ، اما در مواقعی که قطعه قبل از نصب در موقعیت نهایی پخت میگردد ، میتوان تا دمای 600 درجه سانتی گراد طبق دستور فوق اقدام نمود و در نهایت در داخل کوره و پس از نصب در موقعیت نهایی با دمای داخل کوره تا دمای نهایی پخت گردد .  

 

 

 

 

 

   
     

      تگ های مطلب: جرم ریختنی نسوز, سیمان نسوز

 

شبکه های اجتماعی

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

 

مقالات فنی

لینک های مرتبط

 • طراحی وب سایت
 • آخرین محصولات

    وزن

    رطوبت

   

  دانلود و کاتالوگ

  تماس با ما

  تهران خیابان فاطمی غربی نرسیده به تقاطع کارگر شمالی ساختمان ۱۹۴ طبقه ۵ واحد ۱۱

   

  المنت حرارتی

  66566558-66566557   

  المنت حرارتی

   66428762