پتوهای سرامیکی | المنتهای حرارتی | رکوردرهای بدون کاغذ

مشعلهای صنعتی, ترانسمیتر دما, کابلهای جبران ساز ترموکوپل

 

گروه مهندسی نگار تامین » مقالات فنی » کوره های اتمسفر محافظ                

کوره های اتمسفر محافظ

 

 
     

کوره های اتمسفر محافظ

 

کوره های با اتمسفر محافظ

یکی از کوره های پر کاربرد در عملیات حرارتی ، کوره های با اتمسفر خنثی ( اتمسفر محافظ ) می باشند . این کوره که جهت جلوگیری از اکسیداسیون قطعات فلزی در داخل محفظه حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند دارای رنج گسترده ای از بابت ساختمان هندسی کوره ، مکانیزم ها و اجزای مکانیکی و آب بندی ، سیستم های تولید گاز محافظ ، استراکچر فلزی و ادوات کنترل و ابزار دقیق می باشند .

 

فارغ از کوره های خلاء که در مقاله ای دیگر به آنها خواهیم پرداخت ، در کوره های اتمسفر محافظ از گازهای نیتروژن و آرگون بعنوان شستشو دهنده اتمسفر اکسیژن داخل محفظه استفاده می گردد .

 

این نوع از کوره ها ، دارای یک محفظه آب بند فلزی از جنس فولاد نسوز ( رتیورت ) می باشند و تجهیزات مولد دما نظیر المنت ها یا مشعل ها در پشت رتیورت نصب می گردند . از نکات بسیار مهم در طراحی این کوره ها، آب بند بودن محفظه حرارتی در مقابل نشت گاز به خارج و یا نفوذ اکسیژن به داخل محفظه حرارتی می باشد .بدیهی است که در کوره های اتمسفر محافظ محفظه ای ، درب کوره می بایست کاملا" آب بند گردد. برای دستیابی به این مهم، می بایست از واشرهای آبند (گسکت) استفاده گردد. با توجه به دمای زیاد درب و سوختن واشرها ، از سیستم خنک کن آبگرد برای محافظت از واشر آب بند درب استفاده می گردد.

کوره های اتمسفر محافظ


 

در کوره های انمسفر کنترل پیوسته از پرده آتش جهت آب بند نمودن  استفاده خواهد شد و یک دستگاه گاز ژنراتور وظیفه تامین گاز محافظ تزریق شده به داخل محفظه را بعهده خواهد داشت .

 

یکی دیگر از کوره های اتمسفر محافظ کوره سیل کوئنچ می باشد که دارای دو محفظه مستقل می باشد که در مقاله دیگری به آن خواهیم پرداخت .

 

در کوره اتمسفر محافظ ، ابتدای شروع عملیات و قبل از آغاز پروسه گرمادهی ، به میزان حداقل پنج برابر حجم داخلی محفظه حرارتی ، گاز خنثی تزریق می گردد و از دریچه ای که در محفظه پیش بینی شده است ، اکسیژن خارج می گردد . پس از اطمینان از عدم حضور اکسیژن و شستشوی محفظه با گاز خنثی ، فرآیند حرارت دهی و گرم کردن کوره آغاز می گردد . کوره های اتمسفر محافظ در اشکال محفظه ای مکعبی ، استوانه ای ، پیوسته ساخته می شوند .

 

یکی دیگر از انواع کوره های اتمسفرمحافظ ، کوره هایی است که بدون گاز محافظ ساخته می شوند .

این نوع از کوره یک محفظه حرارتی دارد و در داخل آن یک جعبه از جنس فولاد سوز که حاوی پودر کربن یا گرافیت می باشد و قطعات در داخل این پودر مدفون میشوند قرارداده خواهد شد . در هنگام گرم شدن کوره ، قطعات در مجاورت اکسیژن نبوده و میزان اکسیداسیون به حداقل خواهد رسید . لازم به توضیح است که کیفیت کنترل اکسیداسیون در این روش کمتر از روش اول می باشد .

کوره های اتمسفر محافظ


 

یکی از نکات مهم در هنگام طراحی و ساخت کوره های اتمسفر محافظ ، توجه به عدم دفرمگی منطقه ریتورت ( عمدتا" از فولاد DIN 1. 4841 می باشد) در هنگام حرارت دهی کوره خواهد بود.

 

شرکت نگار تامین مفتخر خواهد بود تا بتواند مشاوری مطمئن برای خریداران این نوع از کوره ها بوده و کمک نماید تا بهترین سازنده کوره در این عرصه را انتخاب و به خریداران محترم معرفی نماید .

 

 

 

 

 

   
     

      تگ های مطلب: کوره های اتمسفر محافظ

 

شبکه های اجتماعی

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

 

مقالات فنی

لینک های مرتبط

 • طراحی وب سایت
 • آخرین محصولات

    وزن

    رطوبت

   

  دانلود و کاتالوگ

  تماس با ما

  تهران خیابان فاطمی غربی نرسیده به تقاطع کارگر شمالی ساختمان ۱۹۴ طبقه ۵ واحد ۱۱

   

  المنت حرارتی

  66566558-66566557   

  المنت حرارتی

   66428762