پتوهای سرامیکی | المنتهای حرارتی | رکوردرهای بدون کاغذ

مشعلهای صنعتی, ترانسمیتر دما, کابلهای جبران ساز ترموکوپل

 

گروه مهندسی نگار تامین » مقالات فنی » کالیبراسیون ترموکوپل                

کالیبراسیون ترموکوپل

 

 
     

کالیبراسیون ترموکوپل

 

کالیبراسیون ترموکوپل

چرا باید ترموکوپل ها را کالیبره نماییم ؟

ترموکوپل ها بعنوان یک سنسور اندازه گیری دما ، می بایست دمای حس شده در نوک ترموکوپل را به ولتاژ تبدیل نمایند . از طریق انتقال این ولتاژ به نمایشگر دما ، می توان از دمای محیطی که ترموکوپل در حال اندازه گیری دمای آنجا می باشد نظیر یک کوره پخت سرامیک یا یک کوره عملیات حرارتی مطلع گردید .

 

چنانچه یک ترموکوپل کالیبره نباشد ، یعنی تبدیل دما به ولتاژ به درستی انجام نگردیده و دمای قرائت شده توسط نمایشگر صحیح نخواهد بود که این موضوع موجب کاستی در عملکرد کوره خواهد شد .پر واضح است که چنانچه دمای قرائت شده صحیح نباشد بر روی کیفیت محصول موجود در کوره تاثیر منفی خواهد گذاشت و موجب خلل و خسارت خواهد شد . لذا ضروری است که در هنگام خرید یک ترموکوپل ، نسبت به دریافت گواهینامه کالیبراسیون از یک آزمایشگاه معتبر که مورد تایید اداره استاندارد باشد اقدام گردد . لازم به ذکر است که آزمایشگاه هایی که دارای گواهی استاندارد 17025 باشد از اعتبار و جایگاه بهتری بر خوردار می باشند.هر آزمایشگاه می بایست نسبت به تمدید گواهی اعتبار خویش بطور متوالی اقدام نماید .

 

فرآیند کالیبراسیون یک ترموکوپل بدین صورت است که ترموکوپل مورد آزمایش به همراه یک ترموکوپل مرجع ( شاهد ) همزمان در داخل کوره کالیبراسیون قرار می گیرند و هر دو ترموکوپل دمای سنجش شده را بر روی نمایشگر کوره کالیبراسیون نمایش می دهند و خطای بین ترموکوپل مورد آزمایش با ترموکوپل مرجع ، نشان دهنده میزان خطای ترموکوپل می باشد .

 

یک ترموکوپل مرجع ، می بایست خودش دارای گواهینامه کالیبراسیون از آزمایشگاه های بین المللی باشد تا از صحت نمایش دقیق دما مطمن گردیم . ترموکوپل مرجع می بایست حداقل هر یک سال یکبار ، مجددا" برای کالیبره ارسال گردد .

 

کالیبراسیون ترموکوپل 

 

دوره اعتبار کالیبراسیون ترموکوپل یک ساله بوده و ضروری است در پایان هر سال از عمر ترموکوپل نسبت به کالیبراسیون مجدد و دریافت گواهینامه کالیبراسیون اقدام گردد. شایان ذکر است که ترموکوپل های نوع های مختلف دارای استاندارد های متفاوتی برای تایید یا رد دقت ترموکوپل می باشند . یکی از استاندارد های معتبر IEC EN 60584  می باشد . بر اساس این استاندارد میزان خطای مجاز یک ترموکوپل بسته به نوع ترموکوپل مشخص می گردد و آزمایشگاه کالیبراسیون بر آن اساس نسبت به صدور گواهی کالیبراسیون و پرینت تگ چسب دار اقدام می نماید .

چنانچه یک ترموکوپل کالیبره باشد ، آزمایشگاه یک گزارش مهر شده کالیبراسیون که حداقل در پنج نقطه دمایی میزان دمای قرائت شده را در مقایسه با ترموکوپل مرجع نشان می دهد صادر خواهد نمود و همینطور یک تگ چسب دار بر روی ترموکوپل چسبانده خواهد شد .

 

بر روی هرتگ شماره گواهینامه مربوطه درج شده است. شماره درج شده بر روی تگ نشانگر ارتباط ترموکوپل با گواهینامه صادر شده می باشد .

همانطور که ملاحظه می گردد ، با انجام کالیبراسیون و دریافت گواهینامه ، اپراتور کوره از میزان خطای سنسور ترموکوپل یا RTD  مطلع می گردد .

 

چنانچه یک ترموکوپل کالیبره نباشد و خطای ترموکوپل از میزان تعیین شده در استاندارد بیشتر باشد ، گواهی صادر نشده و یا بر روی گواهینامه مهر قرمز مردود شد Reject) ) خواهد خورد .

 

شرکت نگار تامین مفتخر است که بر اساس تقاضای مشتریان خویش نسبت به انجام کالیبراسیون ترموکوپل های خویش توسط آزمایشگاه های معتبر و معتمد اداره استاندارد اقدام می نماید تا مشتریان بتوانند خریدی مطمئن و محصولی با کیفیت و دقیق داشته باشند .

 

 

 

 

 

 

 

   
     

      تگ های مطلب:

 

شبکه های اجتماعی

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

 

مقالات فنی

لینک های مرتبط

 • طراحی وب سایت
 • آخرین محصولات

    وزن

    رطوبت

   

  دانلود و کاتالوگ

  تماس با ما

  تهران خیابان فاطمی غربی نرسیده به تقاطع کارگر شمالی ساختمان ۱۹۴ طبقه ۵ واحد ۱۱

   

  المنت حرارتی

  66566558-66566557   

  المنت حرارتی

   66428762