پتوهای سرامیکی | المنتهای حرارتی | رکوردرهای بدون کاغذ

مشعلهای صنعتی, ترانسمیتر دما, کابلهای جبران ساز ترموکوپل

 

گروه مهندسی نگار تامین » مقالات فنی » کوره های محفظه ای الکتریکی                

کوره های محفظه ای الکتریکی

 

 
     

کوره های محفظه ای الکتریکی

 

کوره های محفظه ای الکتریکی


جهت پخت قطعات سرامیکی ، انجام بعضی از عملیات های حرارتی برای قطعات کوچک ، دکور عکس برگردان بر روی قطعات سرامیکی و پاره ای از موارد دیگر از کوره های محفظه ای الکتریکی استفاده می گردد .

 

در این نوع از کوره ها ، جهت ایجاد توان حرارتی و گرمایشی داخل محفظه کوره از المنت های سیمی مقاومتی بصورت فنر شده در داخل شیار و یا بر روی لوله های سرامیکی استفاده می گردد . مکانیزم تولید گرما در این کوره ها بر اساس تشعشع حرارت از طریق انرژی تابشی المنتها ایجاد می گردد . حداکثر دمای قابل دستیابی در داخل کوره با المنتهای با آلیاژ کروم آلومل محصول شرکت Kanthal سوئد ، تا دمای 1250 درجه سانتی گراد می باشد . البته برای رسیدن به دمای 1250 درجه سانتی گراد ، می بایست به چند موضوع در طراحی و محاسبه المنت توجه گردد . نکته اول آن است که در دماهای بالاتر از 1100 درجه سانتی گراد می بایست المنت ها بصورت فنر و بر روی لوله های سرامیکی آلومینایی نصب گردند . چنانچه المنت ها در داخل شیار باشند ، خیلی زودتر دچار دفرمگی و شکستگی می گردند . نکته دوم محاسبه صحیح و اصولی المنت ها بر اساس روابط ریاضی مشخص شده از سوی شرکت کانتال سوئد می باشد . چنانچه نسبت توان الکتریکی اعمال شده به المنتها در واحد سطح ، طبق منحنی های شرکت کانتال نباشند و یا به درستی محاسبه نگردند ، موجب از بین رفتن سریع تر المنتها و طول عمر کوتاه آنها خواهد شد .

 

کوره های محفظه ای الکتریکی

نکته سوم استفاده از المنت های سری A1 یا APM  شرکت کانتال می باشد که قادر می باشند تا دمای 1400 درجه سانتی گراد را بر روی سطح سیم تحمل نمایند . بدیهی است المنت های تولید شده توسط شرکت های چینی قادر به تحمل این دما نخواهند بود و به زودی مستهلک خواهند شد . لازم به توضیح است که دمای سطح المنت همواره حدود 150 تا 200 درجه سانتی گراد بیشتر از دمای داخل کوره می باشد . جهت افزایش طول عمر المنت ها ، پیشنهاد می گردد تا از تریستورها به جای کنتاکتور در تابلو برق برای قطع و وصل المنتها استفاده گردد . مطابق توصیه شرکت کانتال، استفاده از تریستورها موجب افزایش 20% طول عمر المنتها می گردد . ( جهت آشنایی کامل با نکات محاسباتی المنتها پیشنهاد می گردد تا مقاله مربوط به المنتهای سیمی را در بخش محصولات قسمت المنت های حرارتی سیمی مطالعه بفرمایید)

 

کوره های محفظه ای الکتریکی

در طراحی لایه عایق کوره ، در دیوارهای جانبی و سقف از آجرهای عایق سبک آلومینا سیلیکاتی یا الیاف سرامیکی بصورت تخته یا پتو استفاده خواهد شد . ضخامت لایه عایق بر اساس نوع ترکیب و آرایش لایه های عایق و بر اساس حداکثر دمای داخل محفظه کوره و کیفیت متریال استفاده شده در داخل کوره محاسبه می گردد . بهتر آن است که از عایق های سبک با دانسیته بسیار پایین استفاده گردد تا وزن لایه عایق کاهش یابد و انرژی حرارتی کمتری صرف گرم کردن لایه های عایق گردد . این موضوع موجب سرعت رشد دما در داخل کوره و افزایش شیب گرم و سرد شدن کوره خواهد شد.

 

جهت دستیابی به یکنواختی دمایی خیلی خوب در تمامی نقاط محفظه حرارتی کوره ، بهتر است تا اکثر سطوح محفظه حرارتی توسط المنت های حرارتی بارگذاری گردد . با توجه به این مهم که در کوره های دما بالا ، سیستم انتقال دما بصورت تشعشعی بوده و سیستم جابجایی ( کانوکشن ) هوا در مقابل سیستم تشعشع تاثیر چندانی ندارد ، هر چه تعداد سطوح پوشیده شده با المنت بیشتر باشد ، یکنواختی حاصل شده بهتر خواهد بود . لذا توصیه می گردد تا سطوح جانبی ، کف و درب توسط المنت ها بارگذاری گردند تا تشعشع بهتری در داخل محفظه حرارتی ایجاد گردد .

 

ساختمان هندسی این کوره ها به دو صورت می باشند ، یا بصورت یک محفظه حرارتی ساده می باشند ( کف ثابت ) و یا کف متحرک ( واگنی ) می باشند . در مواردی که وزن قطعات و یا تعداد آنها زیاد باشد ، از کف واگنی جهت چیدمان قطعات بر روی واگن و سپس هدایت واگن به داخل کوره استفاده می گردد . در پاره ای از موارد از دو یا چند واگن استفاده می گردد تا در زمانی که کوره در حال پخت می باشد ، بتوان نسبت به چیدمان واگن بیرونی اقدام نمود و با این کار امکان بهره گیری بهتر از کوره میسر می باشد .

 

مکانیزم درب این کوره ها معمولا" بصورت لولایی و تک لنگه می باشد ، و یا با استفاده از مکانیزم درب گیوتینی می باشد . درب گیوتینی موجب صرفه جویی در فضای کارگاهی می گردد . مکانیزم حرکت در درب های گیوتینی توسط الکتروموتور گیربکس یا جک های هیدرولیک یا پنوماتیک می باشد. در بعضی از کوره ها از دو درب استفاده می گردد و مسیر حرکت واگن ها در مقابل هریک از درب ها می باشد .

 

شرکت نگار تامین مفتخر خواهد بود تا خریداران کوره های محفظه ای را جهت انتخاب بهترین کوره سازان و مشاوره در امر انتخاب بهترین طراحی و محاسبه یاری رساند .

 

 

 

 

 

   
     

      تگ های مطلب: کوره های محفظه ای الکتریکی

 

شبکه های اجتماعی

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

فیسبوک

 

مقالات فنی

لینک های مرتبط

 • طراحی وب سایت
 • آخرین محصولات

    وزن

    رطوبت

   

  دانلود و کاتالوگ

  تماس با ما

  تهران خیابان فاطمی غربی نرسیده به تقاطع کارگر شمالی ساختمان ۱۹۴ طبقه ۵ واحد ۱۱

   

  المنت حرارتی

  66566558-66566557   

  المنت حرارتی

   66428762